ÖVRIGT / Speglar / Spegel 3385088
*
nr 338 5088
Spegel
Rokoko, H.105
Utrop:
5.000 kr
Såld:
5.900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 november 2004
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/11 15:32:20
1
Vinnande bud
29/11 15:56:48
2
5.500 kr
29/11 15:58:55
2
5.600 kr
- Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko spegel speglar
-
6361 Garderobsskåp
Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:36
-
6301 Lampbord
stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 18:16
-
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:13
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 20:24
-
6674 Spegel
förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:16
-
6036 Spegel
förgylld ram, 84x58 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 18:23
*
Spegel
nr 338 5088
Spegel
Rokoko, H.105
| Utrop: | 5.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 5.900 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 29 november 2004 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 28/11 15:32:20 | 1 | Vinnande bud |
| 29/11 15:56:48 | 2 | 5.500 kr |
| 29/11 15:58:55 | 2 | 5.600 kr |
- Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko spegel speglar
-
6361 Garderobsskåp
Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:36 -
6301 Lampbord
stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 18:16 -
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:13
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 20:24 -
6674 Spegel
förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:16 -
6036 Spegel
förgylld ram, 84x58 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 18:23



